Ankara Boşanma Ve Tazminat Davaları

Ankara Boşanma davalarında tazminat talep etmek mümkündür. Fakat kanun hangi hallerde tazminat talebinin karşılanacağını açıkça ifade etmektedir. Söz konusu 4721 sayılı Medeni Kanuna göre boşanmada maddi tazminat ve manevi tazminat talep edilebilmesinin farklı koşulları vardır. Boşanırsam tazminat alabilir miyim diye merak eden bireyler açısından maddi tazminat koşulları şu şekilde sıralanabilir;

Boşanmada eşinden maddi tazminat talep edecek kişi, boşanmayı getiren hususlarda eşinden daha az kusura sahip olmalı ya da kusursuz olmalıdır.
Boşanmada maddi tazminat alınabilmesi için karşı tarafın kusurunun olması gerekir.
Boşanmada maddi tazminat alabilmek için evlilik içerisindeki menfaatleri boşanma nedeniyle zedelenmiş olmalıdır.
Boşanma davalarında maddi tazminat alabilmek için gerekli koşullar bu şekildedir. Boşanırsam tazminat alabilir miyim diyen kişi, boşanma davası sürecini doğru bir şekilde yürüterek eşinden daha az kusurlu olduğu ya da boşanmayı getiren olaylarda kusurunun olmadığı yönünde hakim kanaati oluşturmalıdır.

Boşanmalarda manevi tazminat alabilmenin koşulları ise, maddi tazminattan farklı olarak, boşanmayı getiren olaylarda kişilik hakları saldırıya uğramış bireyler tarafından talep edilebilir. Medeni Kanun, boşanmalarda manevi tazminat talep edecek olan kişiler açısından manevi tazminat şartlarını şu koşullara bağlamaktadır.

Boşanma davasında kendisinden manevi tazminat talep edilecek eş kusurlu olmalıdır.
Boşanmayı getiren olaylarda manevi tazminat talep edecek eşin kişilik hakları saldırıya uğramış olmalıdır.
Kusurlu eşin kabahatinin büyük ya da küçük olmasına bakılmaksızın kusurlu olması yeterlidir.
Boşanmadan kaynaklanan üzüntü ve keder, eşin kişilik haklarına saldırı olup olmadığı ve manevi tazminat miktarı gibi hususlar mahkemece karar verilmektedir.
Boşanırsam tazminat alabilir miyim diyen bireyin, boşanma davası içerisinde maddi ve manevi tazminat talep etme hakkı bulunur. Yukarıda saymış olduğumuz şartlar maddi ve manevi tazminat taleplerinin yeirne gelebilmesi için gerekli olan şartlardır. Bu şartların doğmuş olması durumunda boşanma davası içerisinde bireyler tazminat talep edebilirler. Ayrıca boşanmalarda 3. kişilere karşı da manevi tazminat davası açmak mümkündür. Örneğin aldatma nedeniyle boşanmalarda eşin aldatma davranışını gerçekleştirdiği 3. kişiye karşı manevi tazminat davası açılabilir. Burada 3. kişinin evlilikten haberdar olması esas unsurdur.
Bu yazımız da ilginizi çekebilir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir